Skip to main content

Opavský podnikatel.

Max Breda

Max Breda se narodil 22. září 1863 v Boskovicích na Moravě v rodině tamního židovského obchodníka. Do Opavy se přistěhoval někdy v letech 1892 až 1894, v roce 1894 je už uváděn jako podomní obchodník, bydlící v domě na Alžbětinské ulici na Hradeckém předměstí (dům na dnešní Lidické ulici).  V Opavě se Breda roku 1896 oženil s o deset let mladší Olgou Westreichovou, pocházející ze židovské rodiny z Prostřední Suché na Těšínsku. V manželství se Bredovým narodili čtyři synové – Erich, Leo, Pavel a Jan a jedna dcera Irena.

Kolem roku 1897 se Breda v židovské synagoze seznámil s obchodníkem Davidem Weinsteinem. V lednu 1898 se oba obchodníci obrátili na Zemský soud v Opavě se žádostí, aby byla do firemního rejstříku zapsána společnost Breda a Weinstein  za účelem prodeje „krátkého, stávkového a galanterního zboží“. Činnost firmy byla zahájena k 1. lednu 1898 a sídlem se stal pronajatý nárožní dům patřící Opavské pivovarské společnosti na nám. Františka Josefa č. 11 (dnešní nám. Republiky). Firmě Breda a Weinstein se velmi dobře dařilo a postupně zřídila i další filiálky, např. roku 1909 ve Vídni.

Rodina Bredova stoupala na společenském žebříčku, byla velmi dobře finančně zajištěná, avšak žila spíše v ústraní a její společenské kontakty se omezovaly především na opavskou židovskou komunitu. Rodinnou idylu narušovaly Bredovým závažná onemocnění obou manželů. Olga Bredová trpěla chronickým zánětem srdečního svalu a 31. května 1906 v pouhých 33 letech zemřela.  Max Breda se tedy musel sám za pomoci své ovdovělé sestry Terezy starat o rodinu s malými dětmi.

Rovněž Bredův zdravotní stav, trpěl arteriosklerózou, nebyl dobrý a neustále se zhoršoval. A právě zhoršující se zdravotní stav byl příčinou toho, že se Breda rozhodl roku 1910 vzdát své účasti ve firmě Breda a Weinstein. Jeho podíl mu měl být vyplácen v půlročních termínech. Jeho podmínkou bylo zachování názvu firmy do doby, než dva Bredovi synové dospějí, čímž jim bude umožněn vstup do firmy jako podílníkům. Max Breda se proti tomu zavázal, že v případě zlepšení svého zdravotního stavu nezaloží konkurenční firmu.

Bredův zdravotní stav se však naopak stále zhoršoval a v říjnu 1914 zemřel v 51 letech na srdeční infarkt. Pohřben byl v židovské části opavského městského hřbitova, kde se rodinná hrobka Bredů nachází dodnes.

 Mgr. Lucie Harazimová