Tragická židovská historie 20. století zanechala ve středoevropském regionu podobné znaky - prázdné oblasti na místě synagog, zapomenuté židovské budovy, hřbitovy a malé místní židovské komunity, které se denně zabývají bolestivou vzpomínkou a náročným procesem obnovy. Se vší snahou o nápravu je obtížné zapomenout na bolestné vzpomínky společné tragické minulosti, zejména v malých městech.
Společná identita nás před několika lety přivedla k tomu, abychom se začali navzájem navštěvovat, studovat a společně oslavovat židovské svátky.
Každý z partnerů tohoto projektu se podílí na procesu revitalizace židovského dědictví ve svém regionu:
Cílem projektu je zvýšit povědomí o společné židovské identitě a historii, obnovit historické kulturní spojení mezi těmito třemi regiony a propagovat společné židovské dědictví uvnitř i vně našich zemí.
Nadace "Centrum pro progresivní a reformní judaismus v Krakově" s partnery - "Beit Silesia" (Česká republika) a "Mojše Band" (Slovensko), představuje jedinečný projekt kulturní výměny, jehož cílem je seznámit širší veřejnost s židovskou historii, kulturou a uměním společným pro Halič, Slezsko a Spiš. Projekt probíhá díky podpoře Visegrádského fondu (www.visegradfund.org).
UPOZORNĚNÍ: Všechny události a akce jsou nebo budou k dispozici také onlinepomocí aplikací Zoom nebo Facebook budeme Vás včas informovat.
Hudební workshop, přednáška a jedinečný živý koncert židovské hudby na Spiši, který se konal online a osobně ve Spišské Belé (Slovensko), středověkém městě na řece Bělé (Bílé), v rezidenci židovského hudebního vědce, skladatele a cimbálového virtuose Michała Paľka. Účastníci měli příležitost dozvědět se nejen o spišské hudbě. Díky účasti pozvaných hostů ze Slovenska a Polska jsme se dozvěděli také o historii a současnosti židovského života v Moravskoslezském regionu (prezentace Mgr. Aharona Tesařa, Krnova, Česká republika) a také o významu židovského svátku Sukot v krátké přednášce rabínky Tanyi Segala (Krakov, Polsko). Po workshopu a přednáškách následoval koncert „Zipserim“ slavné skupiny Mojše Band - spišská židovská hudba v moderním aranžmá s živými komentáři badatele a skladatele.
Jazyky: slovenština, čeština, polština + slovensko/český překlad
6. září v předvečer Roš hašana (רֹאשׁ הַשָּׁנָה) - Nového židovského roku (5782) vás zveme na setkání s židovskou kulturou Slezska. Dotknete se historie a zažijete moderní židovskou novoroční hudební oslavu v krásné krnovské synagoze, restaurované v původní architektuře a designu.
Seminář o židovském dědictví Opavy (české město v Moravskoslezském kraji, blízko polských hranic). Židovský život v Opavě prostřednictvím příběhů slavných židovských rodin z Opavy, kteří jsou pohřbeni na opavském židovském hřbitově, který je sám o sobě výjimečnou historickou památkou. Součástí semináře bude přednáška rabínky o židovských pohřebních zvycích a zákonech. Večer proběhne v nejslavnějším opavském klubu koncert židovské hudby z oblasti Haliče, Slezska a Spiša v podání kapely Mojše Band.
Série přednášek o židovských dějinách Haliče, Slezska a Spiše - regionů historicky propojených společným duchovním a akademickým centrem - Krakovem.
Obsah přednášek:
Prezentační večer projektu bude součástí série fundraisingových akcí určených na renovaci historické synagogy v centru Krakova - projekt vedený Centrem pro progresivní a reformní judaismus v Krakově.
Gudrichova 1258/4
746 010 Opava