Skip to main content

Halič, Slezsko a Spiš ve světle společného židovského dědictví

Nadace "Centrum pro progresivní a reformní judaismus v Krakově" s partnery - "Beit Silesia" (Česká republika) a "Mojše Band" (Slovensko), představuje jedinečný projekt kulturní výměny, jehož cílem je seznámit širší veřejnost s židovskou historii, kulturou a uměním společným pro Halič, Slezsko a Spiš. Projekt probíhá díky podpoře Visegrádského fondu (www.visegradfund.org).

UPOZORNĚNÍ: Všechny události a akce jsou nebo budou k dispozici také onlinepomocí aplikací Zoom nebo Facebook budeme Vás včas informovat.

Židovský Spiš

10.10.2020 | Spišská Belá (Slovensko) & on-line

Hudební workshop, přednáška a jedinečný živý koncert židovské hudby na Spiši, který se konal online a osobně ve Spišské Belé (Slovensko), středověkém městě na řece Bělé (Bílé), v rezidenci židovského hudebního vědce, skladatele a cimbálového virtuose Michała Paľka. Účastníci měli příležitost dozvědět se nejen o spišské hudbě. Díky účasti pozvaných hostů ze Slovenska a Polska jsme se dozvěděli také o historii a současnosti židovského života v Moravskoslezském regionu (prezentace Mgr. Aharona Tesařa, Krnova, Česká republika) a také o významu židovského svátku Sukot v krátké přednášce rabínky Tanyi Segala (Krakov, Polsko). Po workshopu a přednáškách následoval koncert „Zipserim“ slavné skupiny Mojše Band - spišská židovská hudba v moderním aranžmá s živými komentáři badatele a skladatele.

Jazyky:  slovenština, čeština, polština + slovensko/český překlad

Židovský Krnov

06.09.2021 | Synagoga Krnov

6. září v předvečer Roš hašana (רֹאשׁ הַשָּׁנָה) - Nového židovského roku (5782) vás zveme na setkání s židovskou kulturou Slezska. Dotknete se historie a zažijete moderní židovskou novoroční hudební oslavu v krásné krnovské synagoze, restaurované v původní architektuře a designu.

Židovská Opava - jednodenní seminář

24–30.10.2021 | Slezská univerzita v Opavě - o přesném termínu Vás budeme informovat

Seminář o židovském dědictví Opavy (české město v Moravskoslezském kraji, blízko polských hranic). Židovský život v Opavě prostřednictvím příběhů slavných židovských rodin z Opavy, kteří jsou pohřbeni na opavském židovském hřbitově, který je sám o sobě výjimečnou historickou památkou. Součástí semináře bude přednáška rabínky o židovských pohřebních zvycích a zákonech. Večer proběhne v nejslavnějším opavském klubu koncert židovské hudby z oblasti Haliče, Slezska a Spiša v podání kapely Mojše Band.

Židovské dějiny regionu: Halič, Slezsko, Spiš

28.11–13.12.2021 | Krakov (Polsko) - o přesném termínu Vás budeme informovat

Série přednášek o židovských dějinách Haliče, Slezska a Spiše - regionů historicky propojených společným duchovním a akademickým centrem - Krakovem.

Obsah přednášek:

  1. Židovské dějiny Haliče a Spiše s Krakovem jako duchovním centrem.
  2. Historie a současnost spolupráce mezi Krakovem a slezskými židovskými komunitami.
  3. Přednášku doprovodí divadelní koncert židovské hudby spojující všechny tři regiony.
  4. Důležitou součástí akce bude příběh úspěšné obnovy  synagogy v Krnově - vyprávěný z první ruky lidmi, kteří projekt vedli, členy sdružení Beit Silesia.

Prezentační večer projektu bude součástí série fundraisingových akcí určených na renovaci historické synagogy v centru Krakova - projekt vedený Centrem pro progresivní a reformní judaismus v Krakově.